KURALLAR

1. Yarışmaya Uygunluk
1.1 Oyuncunun Mobile Legends Hesabının Uygunluğu
Oyuncular, turnuva süresince aynı hesabı kullanmak zorundadır. Kullanılan hesapların adları izinsiz değiştirilemez. Yanlış veya eksik isim, duruma göre takımın uyarı almasına veya turnuvadan men edilmesine yol açabilir. Turnuvaya minimum katılım yaşı 16’dır. 18 Yaş altı katılımcıların turnuva dolayısıyla yapması gerekebilecek seyahatler nedeniyle turnuvaya katılımları, velilerinden alınacak izin belgesine tabidir. Çeyrek finale çıkmış takımlar 10.08.2021 tarihine kadar izinlerini ulaştırmamaları durumunda turnuvadan diskalifiye edilecek ve eşleşmiş oldukları rakipleri o tur karşılaşmalarında by geçecektir. Turnuvanın şampiyon takımı 06.10.2021 - 06.04.2022 tarihleri arasında Moonton'un, rakibi olan firmaların MOBA oyun türüne ait etkinliklerine, aktivitelerine ve canlı yayınlarına katılmayacağını taahhüt eder. Turnuvaya katılan oyuncuların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları ve Türkiye’de ikamet etmeleri gerekmektedir.
2. Ödüller
2.1. Ödül Dağılımı
Ödüller, ödül kazanmaya hak kazanılan aşamadaki son maça çıkan kadroya eşit olarak verilecektir. Turnuvayı kazanan takım 2021 Aralık tarihinde Asya’da gerçekleştirilecek olan M3 Dünya Şampiyonasına 5+1 kişi ile katılım gösterebilecektir. M3 Dünya Şampiyonasına gitme hakkı kazanmış takımın ayrı bir izin belgesi imzalaması gerekecektir.

1. Olan takım: 60.000 TL
2. Olan takım: 30.000 TL
3. Olan takım: 15.000 TL
4. Olan takım: 50.000 MLBB Elması

5. 6. 7. ve 8. Takımlara: 25.000 MLBB Elması
9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. ve 16. Takımlara: 12.500 MLBB Elması
Gruplardan çıkan her takım: 6.250 MLBB Elması

Ödül kazanacaktır.
3. Takım Yönetimi ve Kadro Kuralları
3.1. Kadro Genişliği
Takımlar, kadrolarında turnuva duyurusunda açıklanmış formata uygun sayıda oyuncu bulundurmalıdırlar. Her takımda en fazla 1 adet yedek oyuncu bulunabilir. Turnuva sürecinde takıma transfer yapılması yasaktır.
3.2. Takım Kaptanı
Takım kaptanı turnuva hakemlerine iletilmesi gereken her türlü bilgi ve soruyu iletmekle yükümlüdür. Her takımın bir kaptanı olmalıdır. Turnuvaya kayıt esnasında takımın kaptanı belirlenmiş olmalıdır. Takım kaptanı kadroda oyuncu olarak bulunmak zorundadır.
3.3. Yedekler
Takımlar, maça çıkacakları kadrolarında yapacakları değişiklikleri günün ilk maçından 30 dakika öncesinde hakemlere bilgi verilmesi gerekmektedir. Takımlar maç serileri içerisinde (Bo3, Bo5,Bo7) karşılaşma aralarında oyuncu değişimi yapabilir.
3.4. Kullanıcı Adı Kısıtlamaları
Her oyuncunun oyun hesaplarını kayıt formunda belirtmesi gerekmektedir. Kendi oyun hesabı dışında oynayan takımlar yönetim tarafından alınacak karar doğrultusunda cezalandırılacaktır.
3.5. İsimlerin Onaylanması
Tüm takım isimleri, takım kısaltmaları ve oyuncu isimleri kullanılmadan önce turnuva yetkilileri tarafından incelenecektir. İsim değişikliğine hiçbir durumda izin verilmemektedir. Turnuva yetkilileri uygun bulmadıkları bir takım adını reddetme hakkına sahiptir. Böyle bir durumda, takıma yetkililer tarafından bilgi verilecek ve takımın adını değiştirilmesi istenecektir. Oyuncuların kendi takma isimleri siyasi, ırkçı, dini, cinsiyetçi ve nefret söylemi içeremez. Onaylı, profesyonel bir espor kulübünün ismi kendi istekleri dışında, takım adı veya oyuncu kullanıcı adı olarak kullanılamaz.
4. Turnuva Yapısı
4.1. Turnuva Tarihleri
A Grubu Elemeleri: 17.07.2021
B Grubu Elemeleri: 18.07.2021
C Grubu Elemeleri: 24.07.2021
D Grubu Elemeleri: 25.07.2021
E Grubu Elemeleri: 31.07.2021
F Grubu Elemeleri: 01.08.2021
G Grubu Elemeleri: 07.08.2021
H Grubu Elemeleri: 08.08.2021
Çeyrek Final: 14-15.08.2021
Yarı Final: 21.08.2021
3.lük Maçı: 22.08.2021
Final: 25.09.2021
4.2. Turnuva Formatı
4.2.1 Grup Elemeleri
128 takım kura ile 8 farklı gruba, her grupta 16 takım olacak şekilde yerleştirilecektir. Grup içerisinde takımlar birbirleriyle tekli eliminasyon sisteminde finale kadar Bo1 formatında karşılaşacaktır. Final ise Bo3 formatında oynanacaktır. Finali kazanan takım play-offs aşamasına çıkmaya hak kazanacaktır.
4.2.2 Play-offs
8 farklı grubunun birinci takımları birbirleriyle play-offs aşamasında karşılaşacaktır. Play-offs aşamalarında karşılaşmalar Bo5 formatında oynanacaktır.
4.2.3 Büyük Final
Büyük Final Bo7 formatında İstanbul’da canlı yayında oynanacaktır.
5. Lobi Ayarları
Lobi Kurulumu: Lobi turnuva yetkilileri tarafından kurulacak ve takım kaptanları lobiye davet edilecektir. Takımların kaptanları turnuva yetkililerinden gelecek olan oyun içi arkadaşlık isteğini kabul etmelidir.

Play-offlara kadar;
Harita Teması: Kraliyet Tapınağı
Mod: Özel Seçim Aşaması Modu
Yasaklama adedi: 6

Play-off aşamasında;
Harita Teması: Kraliyet Tapınağı
Mod: Turnuva Modu
Yasaklama adedi: 10
6. Programda Değişiklikler
Turnuva yetkilileri, takdiri kendilerine ait olmak üzere maç programlarını yeniden düzenleyebilir, maç programlarında değişiklik yapabilir ve/veya bir maçı farklı bir tarihe erteleyebilir. Turnuva yetkililerinin maç programını değiştirmesi halinde, değişiklik tüm takımlara en kısa zamanda bildirecektir.
6.1. Kural değişiklikleri
Turnuva yetkilileri, takdiri kendilerine ait olmak üzere turnuva ve seri kurallarını yeniden düzenleyebilir, değişiklik yapabilir. Bu halde, yapılan değişiklik tüm takımlara en kısa zamanda duyurulacaktır.
7. Maç İşleyişi
7.1. Hakemlerin Rolü
Hakemler, maçlar hakkında, maç öncesi, sonrası veya sırasında her konu ve soruyla ilgili karar verme sorumluluğuna sahip görevlileridir.
7.1.2. Hakem Davranışları
Hakemler, her zaman profesyonel bir tavırla görevlerini yerine getireceklerdir ve kuralları tüm oyunculara, takım yöneticilerine, sahiplerine veya bireylere tarafsız ve önyargısız bir şekilde uygulayacaktır.
7.1.3. Kararların Kesinliği
Maç sırasında bir hakemin yanlış bir karar vermesi halinde, karar değiştirilebilir. Yetkililer, adil karar verilmesi için, verilen bir kararın doğruluğunu maç sırasında veya maç sonrasında değerlendirebilir. Eğer verilen karar yanlışsa, yetkililer hakemin verdiği kararı hükümsüz kılma hakkını saklı tutar. Turnuvanın yetkilileri, turnuva boyunca verilen bütün kararlarda son sözü söyleme hakkına sahip olacaklardır.
7.2. Oyuncuların Turnuva Yetkililerine Karşı Sorumlulukları
Hakemin gerekli kontrolleri yapabilmesi için hazır bir şekilde maç lobisinde beklemek ve hakemi çözülmesi gereken durumlar ile ilgili bilgilendirmek. Kontroller sonucunda maçı başlatmak adına hakemin onayını beklemek. Oyun sırasında duraklatma süreçlerinden hakemlerini bilgilendirmek. Maç öncesinde, sırasında ve sonrasında yapılan kural ihlallerini bir sonraki maç başlamadan baş hakeme bildirmek. Maç sonucunu ilgili hakeme ulaştırmak.
7.3. Online Maçlarda Kurulum ve Online Müsabakalarda Oyuncu Sorumlulukları
Tüm oyuncular, turnuva yetkilileri tarafından belirtilen zamanda oyun sunucusuna girmeye hazır olmalıdırlar. Bunlarla sınırlı olmamakla birlikte hazır olmak, kadrodaki beş oyuncunun oyun güncellemerini kontrol etmiş, oyun içi ayarlarını tamamlamış ve hazırlamış olması anlamına gelir. Maç başlamadan önce oluşabilecek tüm sorunların çözülmesi gerekmektedir. Maç sırasında oluşan bağlantı veya donanım sorunları, turnuva hakemleri tarafından elenmenize yol açabilir. Takımlar/oyuncular arasında varılan anlaşmalar maç yorumu olarak turnuva hakemlerine bildirilmelidir. Tüm oyuncuların oynamaya uygun olduğundan emin olunmalıdır. Bir takımın yabancı bir oyuncu oynatması duruma bağlı olarak diskalifiyeye yol açabilir.
7.4. Programın Ayarlanması
Turnuva yetkilileri uygun gördükleri takdirde turnuvanın temposunu korumak veya izleyici deneyimini olumsuz etkileyecek durumları engellemek için maç saatlerinde değişiklik yapabilirler.
7.5. Gecikme Cezaları
Bir maça gecikme süresi 10 dakika olarak belirlenmiştir. Turnuva maçına zamanında gelmemek, hükmen mağlubiyetle sonuçlanabilir. Eğer hakem gerekli görürse, ekstra zaman verebilir. Gecikme yaşanan durumlarda ekran görüntüsü alınırken, saatin görünür olduğundan emin olunmalıdır. Oyun sunucusunun hazırlanmasını veya oyunun başlamasını kasıtlı olarak geciktiren takımlar, bu bölümde belirtilen kurallara tabi tutulacaktır.
7.6. Duraklatma Hakkı
Oyuncuların oyunlarına etki eden problemlerden dolayı oyuncular hakemlerden oyunun duraklatılmasını talep edebilir. Hakemlerin inisiyatifine göre oyun 10 dakikaya kadar duraklatılabilir. Ancak bu duraklatmalar takım savaşı esnasında veya en az iki kahramanın savaş içerisinde bulunduğu pozisyonlarda alınmayacaktır.
7.7. 4v5 Oyun
Bir takımın maça başlamaya hazır sayılması için 5 oyuncusunun da lobide hazır olması gerekmektedir. Karşılaşma başladıktan sonra bir takımın oyuncusu veya oyuncuları karşılaşmaya devam edemezse, takım eksik bir şekilde karşılaşmayı tamamlar. Bağlantısı kopan oyuncuların yerine bot oynamayacaktır.
7.8. Hazır Bulunmak
Tüm oyuncular turnuva yetkilileri tarafından bildirilecek saatte lobide hazır bulunmak zorundadır. Tüm oyuncuların oyun güncellemelerini ve oyun içi ayarlarını yapmış olması gerekmektedir. Oyuncular maç esnasında kullanılacak olan tüm donanımsal/yazılımsal testleri yapmış olması, sesli iletişimlerini test etmiş ve yedek ekipmanlarını hazır bulundurması gerekmektedir. Oyuncuların yaşayabileceği her türlü donanım, internet, elektrik vb. sorunlar oyuncuların sorumluluğundadır. Turnuva yetkilileri takımların yaşayabileceği problemleri çözmeleri konusunda olabildiğince tüm desteği verecektir, ancak belirtildiği üzere tüm sorumluluk takıma aittir. Sorunun kaynağı ne olursa olsun, oyuncunun sorumlu tutulduğu sebeplerden dolayı maça gecikmesi veya maç içerisinde belirtilen duraklatma süresini aşmasında mazeret kabul edilmeyecektir.
7.9. İzleyiciler
Oyun sunucusuna sadece takımların ilk beşinin girmesine izin verilir. Her ne sebeple olursa olsun, oyun sunucusuna izleyici alınmayacaktır. Bu kurala istisna olarak turnuva hakemleri, maçları sunmakla ve yayınlamakla görevli yetkili kişiler oyun sunucusunda izleyici kısmına gerektiği takdirde katılabilirler.
7.10. Yayın Yasağı
Oyuncular, oynadıkları turnuva maçlarını bireysel veya takım olarak yayınlama hakkına sahip değildir.
7.11 Taraf Seçimi
Bo1 formatında oynanan karşılaşmalarda taraf seçimini turnuva ağacında üstte yer alan takım yapar. Bo3, Bo5, Bo7 formatlarında oynanan karşılaşmalarda ise taraf seçimi sırasıyla yapılır. Bu serilerde eğer karşılaşma son maça kaldıysa, son maçın taraf seçimi yazı-tura atışı ile belirlenir.
7.12. Oyun Hazırlığı
7.12.1. İletişim
Turnuvanın resmi iletişim kanalı Discord’dur. Turnuva ile ilgili önemli duyuruların gözden kaçmaması için tüm oyuncuların bulundukları gruba ait Discord sunuclarını takip etmeli ve başvuru sırasında belirtilen eposta adresi güncel olmalıdır. Turnuvaya kayıt olan oyuncular #duyuru ve ilgili kanalları takip etme sorumluluğundadır. Yapılan duyuruların takip edilmemesi durumunda sorumluluk takıma aittir ve diskalifiye gibi cezalar uygulanabilir.

A Grubu Discord Sunucusu: https://discord.gg/bxrwTqYmZX
B Grubu Discord Sunucusu: https://discord.gg/z9QNmBWpdh
C Grubu Discord Sunucusu: https://discord.gg/rj5ybJbYSc
D Grubu Discord Sunucusu: https://discord.gg/XMFhM6r6hs
E Grubu Discord Sunucusu: https://discord.gg/HyEdrrm9Js
F Grubu Discord Sunucusu: https://discord.gg/HjjNK4TRCf
G Grubu Discord Sunucusu: https://discord.gg/55UFNHskhV
H Grubu Discord Sunucusu: https://discord.gg/RMkZBhcs5t
7.13. Maç Görselleri
Maçla ilgili tüm görseller en az 14 gün boyunca saklı kalmalıdır. Bu görselleri talep edilmesi durumunda maçınızın ardından mümkün olan en kısa sürede turnuva hakemlerine iletmeniz gerekmektedir. Sahte ve yanıltıcı görsel paylaşan takım turnuvadan diskalifiye edilecektir. Maç görsellerinin isimlendirilmesi basit olmalıdır. Eksik Ekran Görüntüleri: Maçlarda ekran görüntüsü almanız gerekmektedir. Eksik ekran görüntüsü, her takım / oyuncunun ceza almasına yol açabilir.
8. Oyuncu Yönetimi
8.1. Müsabaka Yönetimi
8.1.1. Adil Olmayan Oyun
Aşağıda belirtilen durumlar adil olmayan oyun olarak kabul edilecek ve turnuva yetkilileri tarafından, takdiri kendilerine ait olmak üzere, cezalandırılacaktır.
8.1.1.1. Muvazaa. İki veya daha fazla oyuncu ve/veya suç ortağı arasında, diğer rakip oyunculara dezavantaj sağlamak için yapılan anlaşma anlamındadır. Muvazaa kapsamına, bunlarla sınırlı olmamak kaydıyla aşağıdaki örnekler girmektedir:
8.1.1.1.1. Yumuşak oyun, iki veya daha fazla oyuncu arasında, oyun içinde birbirine zarar vermemek, birbirinin saldırılarını engellememek veya makul müsabaka standartlarında oynamamak için yapılan anlaşma olarak tanımlanır.
8.1.1.1.2. Ödül parasının veya diğer tazminatların paylaşılması konusunda önceden anlaşılması.
8.1.1.1.3. Elektronik veya başka bir yöntemle bir suç ortağından oyuncuya sinyaller göndermek ve almak.
8.1.1.1.4. Bir oyunu para karşılığında veya herhangi başka bir sebep için kasıtlı olarak kaybetmek veya bir başka oyuncuyu kaybetmeye ikna etmeye çalışmak.
8.1.1.2. Rekabette Dürüstlük
Takımlardan, tüm turnuva maçlarında her zaman en iyi performanslarını sergileyerek oynamaları, adil oyun, dürüstlük ve sportmenlik prensiplerine uygun davranmaları beklenmektedir.
8.1.1.3. İstismar
İstismar, avantaj sağlamak için oyun içindeki herhangi bir hatadan kasıtlı olarak faydalanmak olarak tanımlanır. Oyunun herhangi bir noktasında çıkan beklenmedik sorunlar (buglar) istismara yol açabilecek durumlardır ve turnuva yetkilileri, takdiri kendilerine ait olmak üzere, bu özelliklerin gerektiği şekilde çalışmadığına karar vereceklerdir.
8.1.1.4. Hesap Paylaşımı
Bir başka oyuncu hesabından oynamak veya bir başkasını, başka bir oyuncu hesabından oynamaya zorlamak, ikna veya teşvik etmek.
8.1.1.5. Planlı Olarak Bağlantı Kesilmesi
Açıkça ve uygun bir sebep belirtilmeden, bağlantının bilerek kesilmesi (sinirlenip oyundan çıkmak gibi).
8.1.1.6. Turnuva Yetkililerinin Takdiri
Turnuva yetkililerinin takdiri ve tespitine bağlı olarak, turnuva yetkilileri tarafından rekabetçi oyunun bütünlüğü için belirlenen standartların ve kuralların ihlaline sebep olan herhangi bir davranış veya hareket.
8.1.2. Kutsal Öğelere Saygısızlık ve Nefret Söylemleri
Takım üyeleri, hiçbir şekilde maç alanı yakınında veya içinde, müstehcen, terbiye sınırları dışında, aşağılayıcı, tehdit veya taciz edici, iftira niteliğinde, karalayıcı, saldırgan ya da ayrımcılık ve kin içeren bir dil kullanamaz. Takım üyeleri, turnuva yetkilileri tarafından kendisine tahsis edilen imkan, servis ve ekipmanı, söz konusu ifadeler içeren iletişim için kullanamaz. Takım üyeleri, sosyal medyada ve yayınlarda bu tür bir dil kullanamaz.
8.1.3. Kırıcı Davranışlar / Aşağılama
Bir takım üyesi, hiçbir şekilde rakip takım oyuncularına, izleyicileri veya yetkililere yönelik kışkırtıcı, aşağılayıcı, kırıcı veya düşmanca bir davranışta bulunamaz ve başka bir şahsı benzer bir davranışta bulunması için kışkırtamaz.
8.1.4. Taciz Edici Davranışlar
Turnuva yetkililerinin, rakip takım oyuncularının veya izleyicilerin taciz edilmesine tolerans gösterilmeyecektir. Başka bir oyuncunun bilgisayarına, vücuduna veya malzemelerine dokunmak dahil, fakat bununla sınırlı olmaksızın tekrar edilen görgü kuralı ihlalleri, ceza uygulamaları ile sonuçlanacaktır. Takım üyeleri ve (varsa) misafirleri, maça katılan tüm şahıslara saygılı davranmalıdır.
8.2. Profesyonellik Dışı Davranışlar
8.2.1. Taciz
Taciz yasaktır. Taciz, bir şahsın onurunu zedeleyerek şahsı izole etmek veya toplum dışına itmek amacıyla belli bir süreç boyunca yapılan sürekli, sistematik, düşmanca hareketler olarak tanımlanır.
8.2.2. Cinsel Taciz
Cinsel taciz yasaktır. Cinsel taciz, hoş karşılanmayan cinsel yaklaşımlar olarak tanımlanır. Değerlendirme, yaklaşıma muhatap olan kişinin söz konusu yaklaşımı saldırgan veya istenmez olarak kabul etmesi esas alınarak yapılır. Herhangi bir cinsel tehdit, baskı veya cinsel kayırmaya sıfır tolerans uygulanmaktadır.
8.2.3. Ayrımcılık ve Karalama
Takım üyeleri bir ülkenin, bir şahıs veya grubun onur ve namusuna, ırkına, derisinin rengine, etnik, sosyal ve ulusal asıllarına, din, dil ve politik düşüncelerine, mali durumlarına, cinsel tercihlerine ve diğer herhangi benzeri hususlarda ayrımcı, karalayıcı ve aşağılayıcı söz ve hareketlerle saldıramazlar.
8.2.4. Oyuncu Davranış Soruşturması
Turnuva yetkilileri, bir takım üyesinin kuralları ihlal ettiğini belirlemesi halinde, turnuva yetkilileri takdiri kendilerine ait olmak üzere cezalar tayin edebilirler. Turnuva yetkililerinin bu konudaki bir oyuncuyla iletişime geçmesi durumunda, oyuncu yalan söylememekle yükümlüdür. Eğer oyuncu turnuva yetkilisine yalan söyler ve soruşturmayı aksatırsa, takım uygun şekilde cezalandırılacaktır.
8.2.5. Suç Faaliyetleri
Bir takım oyuncusu, hiçbir şekilde yasalar, yönetmelikler, anlaşmalarca yasaklanmış ve yetkili bir mahkemede hüküm giymeye sebep verecek herhangi bir faaliyette bulunamaz.
8.2.6. Ahlaksızlık
Bir takım oyuncusu hiçbir şekilde, turnuva yetkilileri tarafından ahlaksız, yüz kızartıcı veya konvansiyonel ahlaki standartlara aykırı olduğu kabul edilen herhangi bir faaliyette bulunamaz.
8.2.7. Gizlilik
Bir oyuncu, turnuva yetkilileri tarafından kendisine tevdi edilen herhangi bir gizli bilgiyi, sosyal medya kanalları dâhil herhangi bir yöntemle açıklayamaz ve ifşa edemez.
8.2.8. Rüşvet
Hiçbir takım oyuncusu bir oyuncuya, yöneticiye, turnuva yetkilisine, turnuva çalışanlarına veya bir başka turnuva takımı tarafından istihdam edilen herhangi bir kişiye, turnuvada mücadele eden bir takımı yenilgiye uğratmak veya uğratmaya teşebbüs etmek için herhangi bir hediye veya ödül teklif edemez.
8.2.9. Hediyeler
Hiçbir takım üyesi, mücadele eden bir takımı yenme ya da yenmeye teşebbüs etme veya bir maçı satma ya da maçta şike yapma da dahil olmak üzere, oyunu rekabet çerçevesinde oynama ile ilişkili verdiği veya vereceği hizmetler için herhangi bir hediye, ödül ve para kabul edemez. Bu kuralın tek istisnası bir takım üyesine takımın resmi sponsoru veya sahibi tarafından ödenecek performans bazlı ücrettir.
8.2.10. Uyumsuzluk
Hiçbir takım üyesi turnuva yetkililerinin kararlarını veya talimatlarını uygulamayı reddedemez.
8.2.11. Şike
Hiçbir takım üyesi bir oyun veya maçın sonucunu etkilemek için kanunlar veya işbu resmi kurallar ile yasaklanmış olan tekliflerde bulunamaz, anlaşmalar veya planlar yapamaz veya yapmaya teşebbüs edemez.
8.2.12. Belgeler veya Muhtelif Talepler
Turnuva yetkilileri, turnuva boyunca belli zamanlarda makul miktarda bir takım belgeleri talep edebilir. Turnuva yetkililerinin belirledikleri süre içerisinde, talep ettikleri belgelerin kendilerine ulaştırılmaması veya eksik olması halinde, söz konusu oyuncu veya takımlara cezai yaptırımlar uygulanabilir.
8.3. Kumarla İlişki
Hiçbir takım üyesi veya turnuva yetkilisi, direkt veya dolaylı olarak herhangi bir Mobile Legends turnuvasının veya maçının sonuçları ile ilgili bahis yapamaz veya kumar oynayamaz.
8.4. Cezalandırma
Herhangi bir kişinin, turnuva yetkililerinin, takdiri tamamen kendilerine ait olmak üzere, haksız oyun tesis edildiğine inandıkları bir davranışa teşebbüs etmesi veya böyle bir davranışta bulunması halinde, söz konusu kişi veya kişilere cezai yaptırım uygulanacaktır. Bu tür davranışlara uygulanacak cezaların yapısı ve boyutu tamamen turnuva yetkililerinin takdirindedir.
8.5. Cezalar
Bir takım üyesinin yukarıda listelenen kuralları ihlal ettiğinin tespiti halinde turnuva yetkilileri, aşağıda belirtilen cezaları uygulayacaktır:
8.5.1. Sözlü Uyarı
8.5.2. Güncel veya Gelecekteki Oyunlar İçin Taraf Seçimi Kaybı
8.5.3. Güncel veya Gelecekteki Oyunlar İçin Yasaklama Hakkı Kaybı
8.5.4. Ödül Hak Mahrumiyeti
8.5.5. Hükmen Maç Kaybı
8.5.6. Hükmen Seri Kaybı
8.5.7. Uzaklaştırma
8.5.8. Diskalifiye
8.6. Cezaların Ağırlığı
Tekrar eden ihlaller, gelecekteki turnuvalara katılımdan men edilmekten, diskalifiyeye kadar artabilecek cezalara tabi tutulacaktır. Cezaların her zaman birbiri ardına verilmeyebileceği hususuna dikkat edilmelidir. Örneğin; turnuva yetkilileri, takdiri tamamen kendilerine ait olmak üzere bir oyuncuyu, şayet oyuncu bunu hak eden bir suç işlediyse, birinci suçunda diskalifiye edebilir.
9. Kuralların Özü
9.1. Kararların Kesinliği
Bu kuralların yorumu, oyuncuların uygunluğu, turnuvanın planlanması ve sahnelenmesi, kötü tavır ve hareketlerin cezalandırılması ile ilgili tüm kararlar tamamen turnuva yetkililerinin takdirinde olup, bu konularda turnuva yetkilileri tarafından verilecek kararlar nihai kararlardır. Bu kurallar ile ilgili turnuva yetkililerinin kararları temyiz edilemez ve hiçbir şekilde parasal zararlar veya diğer yasal tazminatlar için mesnet tesis edilemezler.
9.2. Turnuvanın/Organizasyonun Menfaatlerinin Gözetilmesi
Turnuva yetkilileri, her daim, turnuvanın menfaatlerini gözetmek için gerekli otorite ile hareket edeceklerdir. Herhangi bir konuya bu kural seti içerisinde değinilmemiş olması bu yetkiyi engellemez. Turnuva yetkilileri, takdiri kendilerine ait olmak üzere, hareketleri turnuvanın menfaatleriyle çatışan kişiler hakkında cezai işlemler uygulayabilir.

TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

image